ORNITOZA
charakterystyka ogólna:
Jest chorobą wywoływaną przez chlamydie. Gołębie zarażają się bezpośrednio od osobników chorych a także za pośrednictwem zanieczyszczonej wody i karmy. Jest chorobą szczególnie grośną dla gołębi młodych, wśród których może się stać poważną epidemią. Nawet 80% młodych może paść jej ofiarą. Dorosłe osobniki rzadko wykazują objawy chorobowe.

objawy i przebieg choroby:
choroba rozpoczyna się zapaleniem spojówek, światłowstrętem. Prowadzi to do tego, że powieki stają się zgrubiałe i często są sklejone. Gołębie pocieraja skrzydłem o powiekę. Wielokrotnie choroba przerzuca się na drogi oddechowe. Pojawia się katar zatykający otwory nosowe i utrudniający oddychanie. Czasami infekcja atakuje płuca i worki powietrzne - zewnętrznym tego objawem jest rzężący katar. Dorosłe osobniki chorują na ogół w sposób "spokojniejszy". Niebezpieczne może być jedynie nadmierne osłabienie organizmu chorobą. Ptaki są słabe, niewiele latają, mają matowe upierzenie, stają się podatne na choroby. Długotrwale utrzymujący się stan chorobowy może prowadzić do otłuszczenia wątroby i wady serca.

leczenie i profilaktyka:
preparat ORNIFOX podawać do wody lub do karmy, leczniczo przez okres 5 dni, zapobiegawczo przez okres 2 dni, w trakcie kuracji dodatkowo podawać witaminy i minerały.